MENÜ
 * BARÓTHY ZSUZSA*
MINDEN MI POZITÍV =)

EGYRE JOBBAN ÉS JOBBAN

Fogyás

Ha megismerjük az elme működésének egy-két alaptörvényét, s megtanulunk egy egyszerű mentális technikát, könnyen lefogyhatunk és meg is tarthatjuk karcsúbb állapotunkat. A fogyásban és az egészséges táplálkozás kialakításában több kiadványunk is segít.
Ha kedved van, kipróbálhatod a „4 napos fogyókúrát" (lent). Egészségesebb azonban a testkontroll, amit alaposan ugyan a Testkontroll című könyvből ismerhetsz meg, de a lényegét itt is összefoglaljuk: reggel és délelőtt csak gyümölcsöt egyél, amennyi jól esik. Ebédre és vacsorára bármi egyebet, de szénhidrátot (pl. burgonya, risz, tészta) ne egyél együtt fehérjével (pl. hús, tojás)! Ehetsz pl. főtt tésztát salátázal, párolt zöldséggel, attól még szépen fogyni fogsz. Egyél magokat is. Sokan lefogytak a testkontroll-étrenddel 20-30-40 kg-ot percnyi éhezés nélkül! Érdemes hát kipróbálni.

 

 

A 4 napos diéta:

Több kedves ismerősöm meglepően sokat fogyott le és remekül érzi magát egy új étrend segítségével, ami alapelveiben testkontrollközeli. Szerintem a fogyni akaróknak tetszeni fog, ezért közzé teszem a „négynapos fogyókúrás diétát", ami a felesleges kilók leadása mellett várhatóan tartósan meg is változtatja a szervezet anyagcseréjét, s emiatt a leadott kilók utóbb nem jönnek vissza. A fogyókúra 90 napig tart, ez idő alatt 18-25 kg-ot lehet fogyni. Ha kevesebb kilót kell leadni, akkor a diétát előbb is abba lehet hagyni, de az anyagcsere-változás nem jön létre. A napok sorrendjét .... mindenképpen be kell tartani! A diéta a fehérjenappal kezdődik, utána keményítőnap, szénhidrátnap és gyümölcsnap, majd ismét a fehérjenap következik, és ez így megy, sorban, 90 napig. Az egész fogyókúra idején, havonta egyszer, víznapot kell tartani, amely mindig a gyümölcsnap után következik, s utána fehérjenap jön. Cukormentes kávé és tea korlátlan mennyiségben fogyasztható.

 

1. nap a fehérjenap.
Reggeli (mind a 90 nap alatt ugyanaz): gyümölcs (pl. 2 alma, 2 körte, 2 barack, egy marék apró gyümölcs).
Ebéd: főtt, ill. sült hús (3 szelet=200 gramm), 1 szelet kenyér, saláta korlátlan mennyiségben, olaj nélkül. Ebéd után 2 dl, tészta nélküli levest kell meginni. Hús helyett lehet 3 tojást is választani, amit megfőzve vagy megsütve kell fogyasztani. Tejet, sajtot csak ezen a napon lehet enni. A levest kötelezően meg kell inni!
Vacsora: ugyanaz, mint az ebéd, csak leves nélkül. Arra kell ügyelni, hogy ha ebédre húst eszünk, akkor vacsorára is azt együnk, ha ebédre tojást választunk, akkor vacsorára is tojást együnk!

 

2. nap a keményítőnap.
Ebéd: a zöldség bármely fajtája (bab, borsó, zöldbab, lencse, vörösrépa, krumpli stb.), kötelezően kifőzve, ételízesítő hozzáadásával (só, vegeta, bors, ketchup, főtt paradicsom stb.). Egy szelet kenyér és saláta, ízlés szerint. Az egész ebéd egy mélytányér mennyiségű legyen.
Vacsora: ugyanaz, mint az ebéd, csak kisebb mennyiségben (egy mélytányér fele).

 

3. nap a szénhidrátnap.
Ebéd: főtt tészta, fűszerezve. Pizza csak ketchuppal, spagetti spagettiszósszal, vagy bármilyen sós sütemény (egy adag pizzának megfelelően).
Vacsora: két, kisebb szelet torta, vagy 2-3 szelet kalács, vagy 3 adag fagyi, és kötelezően 1 szelet főzöcsoki.

 

4. nap a gyümölcsnap.
Ebéd: kívánság szerinti gyümölcsök tetszőleges keveréke, és korlátlan mennyiségben. Vigyázni kell, hogy ne legyenek túlsúlyban a savat termelő gyümölcsök!
Vacsora: ugyanaz, mint az ebéd.

 

A diéta befejezése után a régi, megszokott módon lehet enni, ám további 90 napig a reggeli csak gyümölcs legyen! Ha ebben a 90 napban még 3 kg-ot leadunk, az azt jelenti, hogy a szervezet anyagcseréje megváltozott. Ha nincs súlyleadás, a diétát meg kell ismételni. Ha további kilókat akarunk leadni, akkor 3 hónap szünet után kell folytatni a diétát. Ha a diéta idején néha szörpöt iszunk, az szénsavas legyen, mert az kevesebb cukrot tartalmaz. Az étrendet pontosan kell betartani, mert minden élelmiszernek megvan a maga szerepe. Például a reggelire elfogyasztott gyümölcsből a szervezet az összetett cukrot használja fel, ami az idegrendszert táplálja; a csokoládé pedig meggátolja a diétázásnál amúgy gyakran fellépő allergiát. 45 nap után ajánlatos ellenőriztetni a vérnyomást és a vérképet. Noha a diétát eddig kipróbálóknál nem jelentkezett egészségügyi probléma, és simán leadtak 15-20 kg-ot, jobb az óvatosság.


A módszer kifejlesztői azt tapasztalták, hogy a magas vérnyomás miatt rendszeresen gyógyszert szedők néhány hét diéta után elhagyhatták a gyógyszerüket.


Fontos: egyszer se térjünk el a leírtaktól; a fogyókúra idején ajánlatos fizikailag aktívnak lenni; a fogyás mértéke függ az induló testsúlytól (kövérek többet, soványak kevesebbet fogynak); a leadott kilók várhatóan nem térnek vissza, és a fogyókúra alatt és után a fogyás ténye miatt nagyon jól érezzük magunkat.

Ha valaki csak néhány kilót szeretne leadni és/vagy idegenkedik az ismertetett étrendtől, akkor tudjon róla, hogy a közelmúltban fölfedezték, hogy az éhségérzet viszonylag szorosan összefügg azzal, hogy az elfogyasztott étel milyen mértékben emeli meg a vércukorszintünket. Ennek jelzésére megalkották a glikémiás index (GI) fogalmát. Az index az ételeket a glükózhoz (szőlőcukorhoz) viszonyítva rangsorolja, ami 100 pontot ér. Az 50 alatti érték alacsony, az 50 és 70 közötti közepes, a 70 fölötti magas. Ha csökkentjük az étkezések átlagos GI-értékét, akkor hosszabb ideig érezzük jóllakottnak magunkat.


Ennek fényében kerülendő a "fehér étel" pl.:


• a fehér kenyér (73),
• a zsemle (72),
• a fánk (76),
• az édesített gabonapehely (85),
• a kukoricacsipsz (72),
• a sósperec (81 ),
• illetve gyakorlatilag bármi, ami finomlisztből készült.


Kerülendők a magas cukortartalmú termékek pl:


• a kóla ( 65.)


Problémásak még:


• a gyorsrizs (72),
• a hasábburgonya (75)
• a héjában sült krumpli (85). Jobb az
• újburgonya (57).


A "fehér szabály" alóli kivételek


• a tejtermékek (GI-jük 40 vagy kevesebb) és a legtöbb
• főtt tésztaféle (40-50).


Érdemes minél több rostot fogyasztani. Például :


• teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret (53),
• hosszú szemű vagy barna rizst (55),
• zöldségféléket (többségük GI-értéke alacsony),
• gyümölcsöt.


A cukor értelemszerűen kerülendő, de azért érdemes tudni, hogy a tejcsokoládé GI-értéke csak 34.


Mindazonáltal, mivel az elfogyasztott ételek átlagos GI-értéke számít, egy-két szem héjában sült burgonya nem árt, ha salátával és egy szelet hússal esszük. Fogyni szerintem agykontrollos programozással; intenzív mozgással (kedv híján ehhez is programozás ajánlott, s az úszás fogyáshoz nem a legjobb mozgásfajta); és megfelelő étrenddel lehet.


Sok sikert!

Pálfi Anna

 

Asztali nézet